• Photo Roster of 2021-22 Big Ten Distinguished Scholars

ROSEMONT, Ill. — The Big Ten Conference announced its Big Ten Distinguished Scholars on Thursday (July 14), with 94 University of Michigan student-athletes earning the distinction for their work in the classroom over the last academic year.

The Big Ten Distinguished Scholar honor goes to student-athletes who recorded a grade-point average of 3.7 or higher for the previous academic year. Michigan’s 94 Big Ten Distinguished Scholars mark the sixth straight year with at least 70 honorees.

Of Michigan’s 94 honorees, 14 student-athletes recorded a perfect 4.0 GPA for the 2021-22 academic year.

U-M had 171 fall Academic All-Big Ten honorees, 116 in the winter and 220 in the spring, bringing the academic year’s total to 507 for a new department record.

Michigan’s 2021-22 Big Ten Distinguished Scholars

Names in italics denote a 4.0 GPA

Baseball (1)

Jacob Denner, Jr., Sport Management

Field Hockey (2)

Lindsey Stagg, So., Communication and Media

Katie Begley, Jr., History

Football (2)

Caden Kolesar, Jr., Communications

Greg Tarr, So., Sport Management

Men’s Golf (1)

Pier Francesco De Col, Jr., Business Administration

Women’s Golf (2)

Ashley Lau, Sr., Economics

Mikaela Schulz, Jr., Biopsychology, Cognition, Neuroscience

Men’s Gymnastics (6)

Casey Cummings, Jr., Psychology

Alan Gerdov, Gr., Electrical and Computer Engineering

Paul Juda, Jr., Psychology

Kyle Shuttle, So., Cognitive Science

Virgil Watkins, Jr., Materials Science and Engineering

David Willett, Jr., Biomedical Engineering

Women’s Gymnastics (2)

Gabby Wilson, Jr., English

Abby Heiskell, Sr., Applied Exercise Science

Men’s Lacrosse (2)

Dylan Gardner, Jr., Environment

Nick Rowlett, Sr., Communication and Media

Women’s Lacrosse (5)

Annabelle Burke, So., Business Administration

Maddie Burns, So., Business Administration

Ava Class, So., LSA undeclared

Caroline Davis, So., Environment

Morgan Whitaker, Sr., Sociology

Rowing (10)

Lauren Benitez, Jr., Organizational Studies

Hadley Camp, Sr., Business Administration

Annaka Draaisma, Jr., Movement Science

Lauren Langley, So., LSA undeclared

Sophie McSpedon, Jr., Movement Science

Lillian Mei, Sr., Mechanical Engineering

Lauren Sickmiller, Sr., Movement Science

Cecilia Spesia, Gr., Pharmaceutical Sciences

Noa Sreden, 5th Year, International Studies, Economics, Middle East Studies

Kathryn Ward, Sr., Biopsychology, Cognition, Neuroscience

Men’s Soccer (5)

Kevin Buca, Sr., Electrical Engineering

Brennan Callow, Jr., Biomedical Engineering

C.Y. Cheng, Sr., Business Administration

Harry Pithers, Jr., Sport Management

Christian Pulselli, Jr., Movement Science

Women’s Soccer (7)

Hannah Blake, Jr., Communication and Media

Lauren Brideau, Jr., Industrial and Operations Engineering

Sarah Bridenstine, So., Applied Exercise Science

Claire Dawson, Jr., Industrial and Operations Engineering

Abigail Finn, So., Information

Emily Leyson, Jr., Nursing

Dani Wolfe, Jr., Elementary Education

Softball (2)

Meghan Beaubien, Gr., Biomedical Engineering MSE

Taylor Bump, 5th Year, Business Administration

Men’s Swimming and Diving (1)

Nadav Aaronson, Sr., Information

Women’s Swimming and Diving (11)

Olivia Carter, Sr., Classical Archaeology

Casey Chung, So., Biopsychology, Cognition and Neuroscience

Claire Donan, So., Pharmaceutical Sciences

Megan Glass, Jr., Data Science

Lucy Hogan, Jr., Political Science

Natalie Kan, So., Sport Management

Victoria Kwan, Sr., Elementary Education

Maggie MacNeil, Sr., General Studies

Taylor Peters, So., LSA Undeclared

Kaitlynn Sims, Jr., Psychology

Katii Tang, Jr., Psychology

Men’s Tennis (1)

Ondrej Styler, Jr., Information

Women’s Tennis (4)

Anca Craciun, Sr., Statistics

Merri Kelly, So., Communication and Media

Kari Miller, Jr., Business Administration

Lanie Van Linge, Jr., Organizational Studies

Men’s Track and Field/Cross Country (9)

Tom Brady, Jr., Computer Science*

Anthony DeKraker, Sr., Movement Science*

Tom Dodd, Gr., Movement Science MS*

Aiden Felty, Jr., Anthropology

Mason Mahacek, Jr., Environment

Ryan McCloskey, Jr., Biomedical Engineering

Devin Meyrer, Gr., Int Prac IH MHandSubst Abuse MSW*

Gabe Piepergerdes, Gr., Sport Management MS

Nick Trevisan, Sr., Computer Science*

*Earned the honor for both cross country and track

Women’s Track and Field/Cross Country (12)

Eleni Daughters, Gr., Public Policy MPP

Anne Forsyth, Sr., Statistics*

Lauren Fulcher, Jr., Information*

Amber Gall, Jr., Psychology*

Alice Hill, Gr., Ecology and Evolutionary Biology MS*

Clare McNamara, So., Sport Management

Colleen Megerle, Jr., Environment*

Lucy Petee, So., Cognitive Science; Communication and Media*

Amanda Schaare, Sr., Sport Management

Delaney Stersic, Gr., Higher Education Mass.

Carlita Taylor, Gr., Global Health GC; Health Behavior and Health Education MPH

Sam Tran, Jr., Movement Science*

*Earned the honor for both cross country and track

Volleyball (4)

Amber Beals, Jr., Applied Exercise Science

Haley Hallgren, Sr., Sport Management

Paige Jones, Sr., Sport Management

Jess Robinson, Jr., Public Policy

Water Polo (4)

Sophie Jackson, Sr., Architecture

Alison Lock, Jr., Undeclared

Kasey Umlauf, Jr., Neuroscience

Fiona Young, So., Undeclared

Wrestling (1)

Patrick Brucki, Gr., Construction Engineering and Management

By AKDSEO